Chorwacja: nieruchomości nad morzem kuszą swoją ceną

Jeżeli zdecydowali się Państwo na zakup nieruchomości nad morzem, to na pewno warto zapoznać się z ofertą domów oraz apartamentów w Chorwacji.

Zainteresowanie większości cudzoziemców skupia się na nieruchomościach położonych na wybrzeżu Adriatyku. Decydując się na zakup domu lub mieszkania w Chorwacji, obywatele Unii Europejskiej nie spotkają się z żadnymi ograniczeniami prawnymi.

Oferta nieruchomości

Oferta nieruchomości na sprzedaż jest stosunkowo bogata. Do wyboru są domy i mieszkania rozsiane praktycznie po całym wybrzeżu Chorwacji i na okolicznych wyspach. Większość kupujących wybiera nowoczesne apartamenty i nowe nieruchomości, ale dość dużym zainteresowaniem cieszą się także starsze domy z kamienia w typowym dalmackim stylu.

Ceny nieruchomości w Chorwacji

Jednym z głównych argumentów wpływających na decyzję o nabycia drugiego domu lub nieruchomości rekreacyjnej na wybrzeżu Adriatyku jest przystępna cena tamtejszych obiektów mieszkalnych. W porównaniu z większością popularnych krajów nadmorskich, takich jak Włochy, FrancjaHiszpania, ceny nieruchomości w Chorwacji są najniższe. Na cenę ma wpływ przede wszystkim stan techniczny budynku oraz odległość od morza. Domy i apartamenty w pierwszej linii brzegowej są oczywiście najdroższe. Dobrym wyborem może być nieruchomość ulokowana w odległości krótkiego spaceru od morza.

Szeroka gama nieruchomości wysokiej jakości jest dostępna w przedziale cenowym od 150 000 do 350 000 euro. Mniejsze apartamenty można nabyć za mniej niż 100 000 euro. Duży wybór jest wśród luksusowych nieruchomości, które oczywiście zajmują znacznie wyższą półkę cenową.

Oferta nieruchomości w Chorwacji

Uwaga na stan prawny nieruchomości

Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji należy bardzo dokładnie sprawdzić jej dokumentację i stan prawny. Wiele obiektów powstało bez pozwolenia na budowę lub nie otrzymało wymaganego pozwolenia na użytkowanie. Aby uniknąć nieprzyjemności z tym związanych, warto skorzystać z pośrednictwa renomowanego biura nieruchomości współpracującego z chorwackimi agencjami. Takim właśnie biurem jest nasz firma Rellox.

Morze

Adriatyk znajduje się w czołówce najczystszych mórz. Pomiar jakości wody wykazał, że najwyższa jakość wody jest właśnie przy chorwackim wybrzeżu. Pomiary kontrolne czystości wód przeprowadzane są na około 900 miejscach w Chorwacji.

Adriatyk jest ciepłym morzem z temperaturą wody w sezonie od 23 do 27 °C. Różnica między temperaturą morza w południowej i północnej części jest minimalna. Sezon na chorwackim wybrzeżu trwa od maja do października i zwłaszcza jesienią morze utrzymuje stosunkowo wysoką temperaturę.

Średnia temperatura morza w °С

  01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Zadar 11 12 13 13 17 21 24 25 22 19 16 12
Split 11 12 14 15 19 23 25 26 23 20 17 13
Dubrownik 12 13 15 15 19 23 25 26 23 21 17 13


Dostępność komunikacyjna

Dobra dostępność komunikacyjna jest jednym z głównych argumentów wpływających na decyzję o nabyciu nieruchomości właśnie w Chorwacji. Praktycznie całą drogę samochodem można przejechać po autostradzie i za około 10 godzin znaleźć się nad morzem. W sezonie można skorzystać również z szerokiej oferty połączeń lotniczych.

Jedzenie i picie

Co prawda Chorwacja nie jest tak popularna wśród smakoszy, jak np. Francja czy Włochy, ale i tutaj można spróbować wielu wspaniałych dań i miejscowych przysmaków. Do wyboru jest wiele tawern i konob, czyli typowo chorwackich restauracji z muzyką, w których na pewno nie zabraknie autentycznych dań miejscowej kuchni, do których można wybrać lokalne wino lub zdecydować się na popularną rakiję. 

Bariera językowa

Porozumienie się z mieszkańcami Chorwacji nie powinno stanowić problemu dla osób, które oprócz języka polskiego nie znają innego języka obcego. Wynika to z pokrewieństwa obu języków słowiańskich oraz z rozwiniętej turystyki, dzięki której szczególnie mieszkańcy kurortów nadmorskich znają podstawowe zwroty języka odwiedzających ich narodowości.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: